Przez własną głupotę wpędziłem się w długi w JDG, kilku klientów zalega mi z płatnosciami przez co straciłem płynność i zalegam z płatnościami u moich dostawców. Jestem w kontakcie z hurtowniami z których biorę towar i z większością dogadałem się ale 4 z nich zaczęły mnie windykować. Za jakiś miesiąc spodziewam się pierwszego komornika a wtedy nie zapłace podatków i leżę. Do windykacji moich dłużników zatrudniałem nawet dwóch detektywów i zawszę slyszę że dłuznicy nie mają majatku w Polsce a przebywają w miejscu nie znanym. Moje pytanie, czy otwierając spółkę z o.o. w której będę miał
5-10% a reszta udziałow będzie należała do spółki dam radę opóźnić egzekucję na rok, potrzeba mi dokładnie tyle czasu aby wyjść na prostą. Mam dwa wyjścia albo odroczyć egzekucję o rok i wszystko spłacić albo wpakować się w jeszcze większe kłopoty i z długami wyjechać z kraju.

Jak Pan zapewne wie, Pańskich długów – z jednoosobowej działalności gospodarczej albo całkiem prywatnych (na przykład z tytułu prywatnej umowy pożyczki zawartej między kolegami) komornik nie może egzekwować z majątku spółki z o.o. nawet jeśli będzie Pan jej prezesem i udziałowcem. Nie może też postawić jej w stan upadłości ani likwidacji: http://www.egzekucje.info.pl/egzekucja-z-udzialow-w-spolce-z-o-o-i-czy-jak-komornik-dowie-sie-ze-dluznik-jest-udzialowcem/. Komornik może wówczas zająć Pana zyski z udziałów jak i same udziały zlicytować ale w mojej karierze windykatora jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby komornik skutecznie zajął zyski z udziałów dłużnika. Może dlatego, ze spółki były w złej kondycji, nie wiem. Nie znam się na księgowości spółek z o.o. i nie wiem, czy można jakoś kombinować z tymi zyskami, żeby komornik ich nie zajął (tzw. kreatywną księgowość odradzam generalnie). Nie spotkałem się też ze zlicytowaniem udziałów; żeby tego dokonać, to biegły rewident musi je wycenić a to sporo kosztuje wierzyciela (zaliczka na wycenę). Potencjalni licytacji obawiają się też tego, ze udziały zostały nierzetelnie oszacowane przez biegłego czego, nie znając kondycji spółki, nie są w stanie zweryfikować (w przeciwieństwie na przykład do wyceny nieruchomości).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.